Informácie o Chlorelle

Chlorella je sladkovodná, jednobunková riasa, ktorá sa vyskytuje predovšetkým v Japonsku a na Taiwane. Názov Chlorella dostala za základe vonkajších znakov. Je zložený z dvoch slov, gráckeho chloros, čo znamená zelená a latinského ella – malá. Zelená (sýtozelená) je vďaka veľmi vysokému obsahu chlorofylu, ktorý je najvyšší zpomedzi všetkých známich rastlín. Zaujímavou biologickou vlastnosťou Chlorelly je jej schopnosť rozmnožovať sa neuveriteľne rýchlo (až 4 krát za 24 hodín). Rýchlosť rozmnožovania však záleží od podmienok a čistoty prostredia v ktorom sa nachádza.

Čo obsahuje chlorella?

Až 60% Chlorelly tvoria bielkoviny. Okrem bielkovín však obsahuje široké spektrum vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Chlorella má zaujímavý aminokyselinový profil – obsahuje 19 druhov aminokyselín, z toho kompletných 10 esenciálnych. Esenciálne aminokyseliny sú pre ľudský organizmus veľmi dôležité, pretože ich nedokáže syntetizovať, je ich preto nutné prijímať v strave v dostatočnom množstve. Veľké množstvo chlorofylu obsiahnuté v tejto zelenej riase je jedinečným prostriedkom na detoxikáciu organizmu.

Zloženie chlorelly

Nutričné hodnoty v 100g
Energia 326 kcal/1370 kJ
Bielkoviny 57,2 g
Sacharidy 16,8 g
Tuky 12,4 g
Vláknina 12,1 g
Chlorofyl 2,6 g
Chlorella growth factor 20 g
Karotenoidy 779 mg
Beta-karotén 169 mg

 

Vitamíny a minerály v 100g
Vitamín B12 50 µg
Kyselina listová 2,3 mg
Železo 101,3 mg
Jód 1 mg

 

Aminokyseliny v 100g
Isoleucín 2,98 g
Kyselina listová 2,3 mg
Leucín 5,27 g
Lyzín 3,68 g
Methionín 0,89 g
Threonín 3,12 g
Tryptofán 2,82 g
Valín 2,59 g
Alanín 3,37 g
Arginín 4,22 g
Cystín 0,41 g
Glycín 3,34 g
Hystidín 1,17 g
Prolín 2,76 g
Serín 2,38 g
Tyrosín 2,75 g
Kyselina asparagová 3,53 g
Kyselina glutámová 6,6 g
   

Chlorella je jednou z potravín najbohatších na bielkoviny a beta karotén. Vzácne vlastnosti chlorelly, ktorých kombináciu nenájdete v žiadnej inej rastline

  • Premena látok prebieha takmer okamžite, pretože bielkoviny a tuky sú predtrávené riasami. Ľudia, ktorí ju užívajú, často cítia viac energie
  • Zvyšuje imunitu, aj vďaka svojej zásobe kyslých polysacharidov
  • Očisťuje telo od toxínov z prostredia v ktorom žijeme, vrátane pozostatkov radiácie, pesticídov a väčšiny ťažkých kovov (napríklad ortuť)
  • Pomáha prekonávať stres, zápaly a duševnú nerovnováhu.

Ako užívať chlorellu, kedy užívať a dávkovanie

Chlorella je dostupná v práškovej forme aj vo forme tabliet. My vám ponúkame Chlorellu v tabletách, pretože podľa naších skúsenosti sú tablety praktickejšie a tiež zjednodušujú dávkovanie.Ideálny čas kedy užívať Chlorellu je pred jedlom, alebo po jedle, resp. na konci jedla s trochou jedla. Ak sa vám stáva, že po jedle máte chuť na sladké, Chlorella vám takýmto užívaním pomôže znížiť chuť na sladké. Tablety je možné užívať aj inokedy počas dňa.

Kvalita Chlorelly

Kľúčovou vlastnosťou Chlorelly je jej kvalita. Existuje viacero druhov, ktoré môžu pochádzať z rôznych prostredí. Chlorella pyrenoidosa obsahuje pevné bunkové steny, na ktoré sa viažu toxíny a vďaka tomu ich dokážeme dostať z tela prirodzenou cestou bezpečne preč.U Chlorelly pyrenoidosa hrá veľkú úlohu metóda spracovania. Na to, aby sme dokázali využiť jej prednosti je potrebné narušiť jej pevné bunkové steny. Na to existuje viacero postupov, niektoré z nich sú však viac deštruktívne ako iné a počas spracovania sa tak stratí významná časť dôležitých látok. Väčšina výrobkov je spracovaná šetrným procesom desintegrácie, vďaka čomu dokáže naše telo využiť maximálne množstvo zdraviu prospešných látok. Keďže Chlorella má prirodzenú vlastnosť viazať na seba toxíny zo svojho životného prostredia, je preto veľmi dôležité, aby pochádzala z čistého prostredia. Ak použijete Chlorellu z toxického prostredia, detoxikácia nebude účinná, pretože Chlorella už nebude schopná viazať na seba ďalšie toxíny, keďže už je toxínmi nasýtená. Chlorella nižšej kvality údajne pochádza predovšetkým z Číny, kde je pestovaná v nepriaznivých podmienkach. 

Ak sa rozhodnete pre užívanie Chlorelly, odporúčame sledovať všetky tri aspekty (kvalitu/druh, pôvod a metódu spracovania). Len tak si môžete byť skutočne istý, že má užívanie Chlorelly zmysel, zatiaľ čo nekvalitná Chlorella môžu byť prinajlepšom vyhodené peniaze.

Detoxikácia organizmu

Vďaka svojmu vysokému obsahu chlorofylu (približne 2% hmotnosti tvorí chlorofyl) je Chlorella veľmi účinným nástrojom na detoxikáciu. Chlorofyl je účinný pri detoxikácii krvného obehu a pečene. Okrem toho čistí črevá a pomáha udržiavať zdravú črevnú flóru a vďaka chlorofylu dokáže ľudský organizmus ľahšie absorbovať železo z čreva.

Chlorella ako vzácny pomocník

Chlorella je úžasný pomocník v mnohých prípadoch. Či už chcete chudnúť, priberať, detoxikovať, zlepšiť váš krvný obeh, zlepšiť funkciu čriev, získať stratenú životnú energiu, alebo mať zdravšiu a mladšiu pokožku, táto malá zelená riasa je výbornou voľbou, ako doplniť svoj jedálniček o veľmi hodnotné látky vo vzácnej kombinácii, ktorú nenájdete nikde inde. Ako pri všetkých iných superpotravinách a doplnkoch výživy však aj pri Chlorelle platí, že bez úpravy životného štýlu a stravovacích návykov nemôžete čakať zázraky.Ak sa k svojmu telu správate dlhodobo deštruktívne a zanedbávate jeho potreby, nečakajte, že vás zelená riasa zachráni (aj keď môže pomôcť oddialiť následky). Rozhodujúca je vždy výsledná kombinácia všetkých faktorov, ktoré vaše zdravie ovplyvňujú. Sem patrí v neposlednom rade aj stres.